14 zaskakujących faktów, które zrobiły na nas wrażenie

Na świecie jest tak wiele rzeczy, których nie rozumiemy! Na przykład, czy niedźwiedź jest genetycznie bliżej hieny czy psa? Ile schodów ruchomych jest w Wyoming? Aby zawsze wiedzieć wszystko, użytkownicy Redditu zbierają i dzielą się tymi ciekawostkami. Czasami nawet nie wierzymy, że wszystko, co mówią, jest prawdą.

1. Piramidy w Gizie były budowane kiedy na planecie były jeszcze mamuty.

© _melancholi_a / Instagram © shaman_ungoro / Instagram
Naukowcy twierdzą, że wszystkie piramidy zostały zbudowane między 26 a 23 wiekiem przed naszą erą. Mamuty pojawiły się około 1,6 miliona lat temu i całkowicie wyginęły dopiero w X wieku p.n.e.. To oznacza, że podczas gdy Cheops był zadowolony z nowej piramidy, która została nazwana jego imieniem, gdzieś tysiące mil stąd ogromne zwierzęta straszyły naszych przodków.

2. W Wyoming są tylko 2 schody ruchome.

© Elf / New Line Cinema
Stan ten znajduje się na 10. miejscu na liście największych stanów USA i mieszka tam około 560 tysięcy osób. Jedyne 2 schody ruchome w całym stanie znajdują się w mieście Casper. Krążyły pogłoski, że kolejne schody ruchome mają być zbudowane na lokalnym lotnisku, ale budynek ten ma tylko jedno piętro, więc nie jest potrzebny.

3. Pies jest genetycznie bliżej niedźwiedzia niż hieny.

© RedOrangeYellowGreen / reddit
Naukowcy odkryli, że psy i niedźwiedzie mają tych samych przodków. A hieny to kocie zwierzęta, które nie mają nic wspólnego z niedźwiedziami.

4. W USA jest więcej bibliotek, niż restauracji McDonald’s na całym świecie.

© GallowBoob / reddit © bankerwithpills / reddit
Według American Library Association, w USA jest 119 847 bibliotek. A na całym świecie jest tylko 36 tysięcy restauracji McDonald’s.

5. Googolplex jest tak dużą liczbą, że nie ma wystarczająco dużo cząstek w całym wszechświecie, aby ją zapisać.

© nasa_rus / Instagram
Ten numer został wymyślony przez amerykańskiego matematyka Edwarda Kasnera. Jest ona równa 10 w mocy Googola (1 i 100 zer po nim). Liczbę cząstek w całym Wszechświecie szacuje się na „tylko” 10 do potęgi 81.

6. Jeśli przemieszałeś talię 52 kart, nikt na świecie nie mógłby powtórzyć twojej kombinacji.

© card_reality / Instagram
Istnieje 80 658 175 170 943 878 571 660 636 856 403 766 975 289 505 440 883 277 824 000 000 000 możliwych kombinacji 52 kart w talii. Dlatego też szanse na powtórzenie tej samej kombinacji dwukrotnie są niewiarygodnie niskie.

7. Koreańczycy pocą się bez zapachu.

© Eastnews
Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu doszli do tego wniosku. W swoich badaniach stwierdzili, że fakt ten dotyczy 99,994% Koreańczyków. Dlatego znalezienie dezodorantu w Korei może być naprawdę trudne.

8. Ludzki palec potrafi wyczuć mikroskopijne cząsteczki.

© Enceladus89 / reddit
Według szwedzkich naukowców, jest to możliwe tylko na gładkiej powierzchni. Tak więc, dla przykładu, gdyby nasze palce były wielkości naszej planety, byłyby one w stanie odczuć różnicę pomiędzy samochodami i domami.

9. Ludność Kanady jest mniejsza od ludności Florydy.

© Depositphotos
W Kanadzie jest 35,1 mln mieszkańców, a na Florydzie 39,5 mln.

10. Stevie Wonder, Saddam Hussein, i członkowie Jackson 5 mają klucze do miasta Detroit.

© Depositphotos © Iraqi News Agency / Wikimedia Commons
Kiedy władze dają sławnej osobie klucz do miasta, uznają jej zasługi. W 1974 roku Stevie Wonder otrzymał klucze, ponieważ nagrał swoje przeboje w studio Detroit Motown. Saddam Hussein został uhonorowany w 1980 roku, gdy przekazał wiele pieniędzy na rzecz miejscowego kościoła. A Jackson 5 otrzymał ten dar w 2018 roku, kiedy to wystąpił na Detroit Weekend Music Festival.

11. W hotelu Bellagio w Las Vegas jest więcej pokoi niż ludzi w mieście Bellagio we Włoszech.

© sperucic / Instagram © Panda_911 / reddit
5-gwiazdkowy hotel-casino został wybudowany w 1998 roku. Posiada 3.950 pokoi i jest 11. największym hotelem na świecie. Włoskie miasto o tej samej nazwie (położone w pobliżu Mediolanu) liczy tylko 3.820 mieszkańców.

12. Liczba komórek i bakterii w organizmie człowieka jest w przybliżeniu taka sama.

© Sherlock / BBC
Grupa naukowców z Izraela i Kanady doszła do tego wniosku. Podczas ich badań obalili oni mit, że proporcja ta wynosi 10:1. Obliczali, że przeciętny dorosły człowiek ma 30 bilionów bakterii i 39 bilionów komórek.

13. Żyrafy i ludzie mają taką samą liczbę kości w szyi.

© emilophotography / Instagram © Eastnews
Ptaki, gady i płazy mają różną liczbę kręgów w szyi. Na przykład, łabędź może mieć od 22 do 25 kości. Ale ssaki, podobnie jak ludzie i żyrafy, mają tylko 7 kości w szyi. Wielkość i długość szyi nie zmieniają tej liczby.

14. Sygnał Wi-Fi może wpływać na twój mózg.

© theheartysoul
Liczne badania nad promieniowaniem Wi-Fi wykazały, że długotrwała ekspozycja na sygnał może powodować zmiany w strukturze RNA. Nie jest jeszcze jasne, co może prowadzić do tego, że niektórzy naukowcy uważają, iż może to powodować raka, inni uważają, że możliwe są pewne efekty neurodegeneracyjne. Jedno jest pewne: na pewno powoduje on jakiś rodzaj szkody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *